9.01.2018 - List Rzecznika Praw Dziecka z okazji ferii zimowych

Marek Michalak zwrócił się do dzieci i młodzieży z życzeniami beztroskiego ale przede wszystkim zdrowego i bezpiecznego wypoczynku.

- Wierzę, że wspaniały, beztroski czas dostarczy Wam pozytywnych wrażeń i niezapomnianych przygód, a do szkoły wrócicie wypoczęci, pełni energii oraz zapału do pracy. Niektórzy z Was wyjadą z rodzicami, na zimowisko czy do dziadków, a inni pozostaną w domu. Niezależnie od tego, jakie macie plany, rozejrzyjcie się wokół – możecie robić wiele wspaniałych rzeczy, bez względu na to, gdzie spędzicie ten wyjątkowy czas. – napisał w liście do najmłodszych Marek Michalak

Rzecznik Praw Dziecka podkreślił, że nawet jeżeli w czasie wolnych dni nigdzie się nie wyjeżdża, nie warto zamykać się w czterech ścianach, także bez komputera, tabletu i smartfona można znakomicie zagospodarować wolne dni. Warto najpełniej wykorzystać te dwa tygodnie - bawiąc się i spędzając miłe chwile w rodzinnym gronie i otoczeniu przyjaciół.

Marek Michalak przypomniał także o odpowiedzialności i bezpieczeństwie - Jesteście młodzi i całe życie jeszcze przed Wami - dlatego pamiętajcie, aby w te wolne dni nie nawiązywać kontaktu z nieznajomymi, którzy mogą namawiać Was do sięgnięcia po różnego rodzaju niebezpieczne substancje, czy używki. Zawsze macie prawo powiedzieć stanowcze „nie” i w takich sytuacjach gorąco Was do tego zachęcam. Proszę - bądźcie za siebie nawzajem odpowiedzialni, a ferie na pewno dostarczą Wam wiele radości.

W czasie ferii działa także Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Warto aby wszystkie dzieci w sytuacji, w której będą potrzebowały pomocy czy wsparcia pamiętały oraz korzystały z telefonu 800 12 12 12.