Apel Śląskiego Kuratora Oświaty dotyczący Euro 2012

Apel Śląskiego Kuratora Oświaty do dyrektorów szkół i placówek, nauczycieli, rodziców i uczniów.

W związku ze zbliżającymi się Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej „Euro2012”zwracam się z prośbą do Państwa Dyrektorów, Nauczycieli, Wychowawców i Rodziców o podjęcie działań profilaktycznych dla podniesienia bezpieczeństwa dzieci i młodzieży podczas trwania Mistrzostw. „Euro2012”będzie na pewno czasem dobrej i radosnej zabawy, a także okazją do uwrażliwienia zarówno dzieci i młodzieży, jak i dorosłych, na zagrożenia, jakie mogą towarzyszyć międzynarodowej imprezie sportowej odbywającej się na terenie naszego kraju. W tym celu proszę zaplanować i przeprowadzić spotkania informacyjne z rodzicami, korzystając z pomocy poradni psychologiczno – pedagogicznych, ośrodków doskonalenia nauczycieli oraz policji. Przykłady dobrych praktyk w tym zakresie mogą znaleźć Państwo na stronie internetowej Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach – www.slaska.policja.gov.pl w zakładce ‘Prewencja’ /agresja na aut/.

„Euro2012”to wydarzenie, które może i powinno być okazją do przekazania uczniom dobrych i racjonalnych wzorców uczestniczenia w widowisku sportowym oraz uniwersalnych zasad fair play. Kształtowane teraz umiejętności społeczne, umożliwią im również w dalszej perspektywie, prawidłowe funkcjonowanie zarówno w sporcie, jak i w życiu codziennym. W związku z tym należy podjąć takie działania wychowawcze i edukacyjne w szkołach i placówkach, które ukażą uczniom i rodzicom pozytywne aspekty zbliżającego się wydarzenia sportowego. Okres poprzedzający Mistrzostwa Świata może być okazją do organizacji wielu sportowych imprez szkolnych, w które zaangażują się nie tylko uczniowie, ale i ich rodzice. Wojewoda Śląski oraz Śląski Kurator Oświaty zapraszają do aktywnego włączenia się w kampanię: „Młodzież kibicuje bezpiecznie”, w ramach której odbędą się konferencje: „Bezpieczne kibicowanie” oraz konkursy mające na celu przygotowanie młodego widza – kibica do mądrego odbioru tego sportowego i kulturalnego wydarzenia.

Drodzy Rodzice, wasza troska i czujność może uchronić dzieci przed wieloma niebezpieczeństwami związanymi z uczestnictwem w imprezach sportowych. Zwróćcie Państwo uwagę na to, jakie wzorce kibicowania są bliskie Waszemu dziecku, jak zachowuje się na imprezach sportowych, w jakie grupy rówieśnicze wchodzi. Uwrażliwiajcie swoje dziecko na takie wartości jak poszanowanie praw drugiego człowieka oraz tolerancja, które są podstawą prawidłowego funkcjonowania nie tylko w sporcie, ale również w życiu codziennym.

Śląski Kurator Oświaty

Stanisław Faber