Informacja dla rodziców - baza organizatorów wypoczynku

Drodzy Rodzice, zanim wyślecie Państwo swoje „pociechy” na upragniony wypoczynek prosimy bardzo dokładnie zapoznać się z zaproponowaną przez organizatora ofertą zwracając uwagę m.in. na:

• warunki sanitarno-higieniczne wybranego na wypoczynek obiektu,
• kwalifikacje kadry pedagogicznej, której zostanie powierzone dziecko (posiadanie kopii dokumentów poświadczających kwalifikacje pracowników lub wolontariuszy),
• zabezpieczenie opieki medycznej na czas trwania wypoczynku,
• opracowany szczegółowy program wypoczynku.

Ułatwieniem dla rodziców/opiekunów prawnych dziecka jest utworzenie publicznej bazy wypoczynku, w której można sprawdzić czy wypoczynek został zgłoszony do kuratorium. Link do bazy znajduje się na stronie internetowej kuratorium oświaty: www.kuratorium.katowice.pl (banner Wypoczynek dzieci i młodzieży/baza wypoczynku znajduje się na stronie głównej).

Nadzór nad  przebiegiem prawidłowego i bezpiecznego wypoczynku dzieci i młodzieży szkolnej na terenie województwa śląskiego sprawuje Śląski Kurator Oświaty w ścisłej współpracy m. in. z Policją, Centrum Zarządzania Kryzysowego Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego, Państwową Inspekcją Sanitarno-Epidemiologiczną, Państwową Strażą Pożarną, Państwową Inspekcją Nadzoru Budowlanego, Państwową Inspekcją Transportu Drogowego, Wodnym Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Górskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego - Wydziałem Turystyki i Sportu, Strażą Graniczną i z jednostkami samorządu terytorialnego. Wyżej wymienione podmioty są uprawnione, w ramach swoich kompetencji, do podjęcia kontroli lub interwencji w razie stwierdzenia uchybień i nieprawidłowości w organizacji i przebiegu wypoczynku. Bezpośrednie powiadomienie służb odpowiedzialnych za udzielenie pomocy, w zależności od zaistniałego problemu, powinno przyśpieszyć jego rozwiązanie.

W czasie ferii zimowych i wakacji letnich całą dobę czynny jest telefon interwencyjny 32 200 21 71, pod którym można zgłaszać przypadki zagrożeń dla zdrowia lub życia uczestników wypoczynku, a także zastrzeżenia dotyczące organizacji wypoczynku.