• Odwiedziło nas: 548839 osób
 • Do końca roku: 311 dni
 • Do wakacji: 119 dni

41-806 Zabrze

ul. Korczoka 98

Tel: 032 271-26-61

Piątek, 2018-02-23

Imieniny:

Damiana, Romana

Biblioteka

Jesteś tu: » Strona główna » Biblioteka

 

 

 

 

 

 

 • WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW
Serdecznie zapraszamy uczniów kl. I - III i IV - VII do wzięcia udziału w Wielkiej Lidze Czytelników promującej modę na czytanie.
Zadaniem uczestników konkursu jest przeczytanie sześciu wybranych książek i napisanie testu do każdej z nich na co najmniej 80 punktów, a następnie przystąpienie do testu kwalifikacyjnego do półfinału. Troje zdobywców największej ilości punktów przejdzie do półfinału powiatowego, a następnie wojewódzkiego.
Zainteresowanych uczniów prosimy o zgłoszenia do 15 stycznia u nauczycieli bibliotekarzy.
WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW
 • W TEJ EDYCJI RYSUJEMY MANGĘ PO POLSKU

Serdecznie zapraszamy uczniów klas IV - VII do wzięcia udziału w II WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM- MANGAKA’S ART „MANGA PO POLSKU”.

W tym roku oceniane będą prace wykonane w kolorze przedstawiające jedną lub kilka postaci narysowanych w stylistyce mangi w ludowym lub historycznym stroju polskim.

Prace można składać w bibliotece szkolnej do 1 marca 2018 r.

Zainteresowanych uczniów prosimy o wcześniejszy kontakt z nauczycielami bibliotekarzami.

NOWOŚCI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
czytaj więcej

 12 grudnia odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników 11 edycji

Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego "Czar wakacji". Zostało w nim docenionych czworo uczniów i jeden nauczyciel naszej szkoły:


Mateusz Jura z kl. Ib - wyróżnienie,
Remigiusz Haber z kl. Vc - wyróżnienie,
Szymon Imiołek z kl. VIIb – wyróżnienie,

Martyna Filiczkowska z kl. VIIc – I mimejsce w kategorii detal,
p. Beata Musiał - I miejsce w kategorii pejzaż.


Ponadto za nieprzerwany udział w konkursie zostało nagrodzone rodzeństwo Imiołków, czyli Kacper, Szymon i

Karolina (absolwentka), którzy już szósty raz z rzędu podzielili się swoimi wakacyjnymi zdjęciami.

czytaj więcej

8 grudnia uczniowie klasy VII a wraz z wychowawczynią - jako pierwsi - poszukiwali w bibliotece znaczników z kodami QR, by dowiedzieć się, jakie nowe pozycje książkowe zostały pod nimi ukryte.

Wszyscy bardzo się zaangażowali w grę i dobrze bawili, odkrywając biblioteczne tajemnice.GRA TERENOWA ... W BIBLIOTECE - ROZPOCZĘTA PRZEZ VII A
czytaj więcej

 

7 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników IV Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Moja zakładka do książki. Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch kontynentów”, na który wpłynęło aż 128 zakładek.

Po zaprezentowaniu patrona roku - Tadeusza Kościuszki jako człowieka,który, porzuciwszy drogę artystyczną, poświęcił sięsłużbie ojczyźnie i walce w imię wolności,podsumowano przedsięwzięcie i wręczono twórcomnajpiękniejszych prac pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Spotkanie umilił słodki poczęstunek.

 

 

 

MOJA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI - PODSUMOWANA
czytaj więcej
 • GRA TERENOWA ... W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Zapraszamy klasy II - VII wraz z wychowawcami do wzięcia udziału w grze terenowej, dzięki której czytelnicy poznają wybrane nowości książkowe zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Gramy w bibliotece szkolnej od 8 do 21 grudnia na godzinach wychowawczych (ok. 30 minut) po wcześniejszym umówieniu z nauczycielami bibliotekarzami.

GRA TERENOWA ... W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dziś w bibliotece świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Zaproszone dzieci świetlicowe najpierw zobaczyły ekspozycję książek, których głównym bohaterem jest nasz zwierzęcy solenizant, wysłuchały zabawnego wierszyka Marcina Brykczyńskiego i poznały kilka frazeologizmów związanych z niedźwiedziem, wyjaśnionych przez wspomnianego autora w książce „Z deszczu pod rynnę”.

 


DZIŚ NAJWAŻNIEJSZY JEST MIŚ
czytaj więcej
22 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie XIX Ogólnolopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej "Promuj Śląsk", w którym Alicja Moric, przygotowana przez p. Grażynę Kowalczyk - Borończyk, zajęła II miejsce w kategorii klas I-III. Gala rozpoczęła się od spotkania autorskiego z panią Martą Matyszczak - śląską pisarką powieści kryminalnych. Następnie laureaci najwyższych miejsc, począwszy od kategorii najmłodszych, wyrecytowali teksty poetyckie. Po części artystycznej nastąpił czas na przemówienia mecenasów i organizatorów oraz uroczyste wręczenie nagród.
Dziękujemy za wspaniałe przeżycia.
KONCERT LAUREATÓW
czytaj więcej
 • SUKCES RECYTATORSKI

Z największą przyjemnością informujemy,

 

że Alicja Moric z kl. III a zajęła II miejsce w kategorii klas I - III

 

w OGÓLNOPOLSKIM XIX TURNIEJU SZTUKI RECYTATORSKIEJ "PROMUJ ŚLĄSK".

Ala zaprezentowała wiersz Wincentego Fabera "Chory wieloryb" i fragment powieści Marty Fox "Paulina w orbicie kotów".


 

Serdecznie gratulujemy sukcesu!


SUKCES RECYTATORSKI

31 października br. w naszej bibliotece powiało grozą...

Odwiedziły nas straaaszne postaci, by odszukać na bibliotecznych półkach książki o równie straaasznych tytułach. Poszukiwania okazały się owocne, więc niecodzienni goście zatopili się w lekturze, min. pełnych napięcia i tajemniczości książek Thomasa Breziny z cyklu "Klub Detektywów".

HALLOWENOWE CZYTANIE
czytaj więcej
 • "NIE JESTEM INNY..."

26 października br. odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Artystycznego Czytania. Tym razem uczestnicy prezentowali fragmenty książek, których bohaterowie zmagają się z niepełnosprawnością, chorobą, odrzuceniem przez rówieśników. Konkurencja była bardzo silna, ponieważ wśród lektorów - poza uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum - znaleźli się także uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej. Zatem tym bardziej gratulujemy Julli Bombie z kl. VIIc wyróżnienia, które otrzymała za przeczytanie fragmentów "Wyspy mojej siostry" K. Ryrych i "Oskara i pani Róży" E.-E. Schmitta.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej „Książka żyje…Naprawdę!”.
Wystawione na głównym korytarzu fotografie są efektem projektu, w który zaangażowani zostali czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu. Utrzymane w klimacie baśniowo - fantastycznym zdjęcia przedstawiają młodego czytelnika, zaczytanego w książce do tego stopnia, że przenosi się on do świata baśni. Warto wspomnieć, że charakteryzacje i kostiumy wykonali uczestnicy projektu.

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA „Książka żyje…Naprawdę!”
czytaj więcej
 • WYNIKI PRZESŁUCHAŃ

Po przesłuchaniu uczniów zgłoszonych do Międzyszkolnego Konkursu Artystycznego Czytania "Nie jestem inny" wyłoniono lektorów, którzy wezmą udział w finałowych zmaganiach, a są to:


Julia Bomba kl. VIIc

Jakub Jankowski kl. VIIb.


Trzymamy kciuki!

WYNIKI PRZESŁUCHAŃ
 • "NIE JESTEM INNY..."

Zapraszamy uczniów klas VI - VII do wzięcia udziału w przesłuchaniach do Międzyszkolnego Konkursu Artystycznego Czytania, które odbędą się 12 października (czwartek) br. w godz. 12.30 - 14.00 w bibliotece szkolnej.
W tej edycji należy zaprezentować fragment książki (nieprzekraczający strony), w której bohaterowie zmagają się z niepełnosprawnością, chorobą, odrzuceniem przez rówieśników.
Zainteresowanych proszę o zgłoszenie chęci udziału u nauczyciela bibliotekarza.

Serdecznie zapraszamy uczniów klas I-VII szkół podstawowych

do wzięcia udziału w IV Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Moja zakładka do książki”, którego tegoroczna edycja została zatytułowana


„Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch kontynentów”.


Zadaniem chętnego ucznia będzie zaprojektowanie zakładki do książki, na której pojawią się elementy nawiązujące do osoby Tadeusza Kościuszki jako bohatera narodowego, który walczył „za wolność naszą i waszą”.


Wymagania techniczne pracy plastycznej: praca płaska, najlepiej nie przekraczająca wymiarów 25cm x 8cm, wykonana dowolną techniką, z dowolnych materiałów.


Zwycięzcy otrzymają upominki, nagrody książkowe i dyplomy, a pozostali uczestnicy, których prace znajdą się na wystawie, dyplomy.


Prace należy złożyć do 1 grudnia br. w bibliotece szkolnej.

 

 „MOJA ZAKŁADKA DO KSĄŻKI. TADEUSZ KOŚCIUSZKO – BOHATER DWÓCH KONTYNENTÓW”
czytaj więcej

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Tym razem trzy lektorki z klasy V b: Oliwia i dwie Hanie odwiedziły swoich młodszych kolegów z klas I-III i zaprezentowały im fragmenty trzech książek ze szkolnej biblioteki tj.: "Basia i dentysta", "Tajemnica zielonej skarpetki" oraz "Okropny Maciuś łapie gulgokura". Interpretacje głosowe wybranych fragmentów tak zainteresowały młodych czytelników, że obiecali poznać całość, a także inne książki z prezentowanych serii.

Ponadto każdy, kto odwiedził w tym dniu bibliotekę, czytał fragment oddawanej bądź wypożyczanej książki.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE
czytaj więcej
 • OCZARUJ WAKACYJNYM ZDJĘCIEM!

Masz jedyne w swoim rodzaju zdjęcie z wakacji? Pokaż je innym!
Weź udział w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym "Czar wakacji" adresowanym do społeczności szkolnej, uczniów jak i nauczycieli.
Możesz zgłosić do 3 zdjęć w dowolnym formacie, możliwie największym.
Fotografie będą oceniane w trzech kategoriach: postać, pejzaż i detal.
Prace złóż w bibliotece szkolnej do 27 października br.

OCZARUJ WAKACYJNYM ZDJĘCIEM!
 • WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM

W roku szkolnym 2017/2018

biblioteka będzie czynna:

w poniedziałek 8.00 - 14.00

we wtorek 7.30 - 14.00

w środę 7.30 - 14.00

w czwartek 7.30 - 14.00

w piątek 7.30 - 14.00.

ZAPRASZAMY!

 • KSIĄŻKOWE TOP 10, CZYLI PODSUMOWANIE WYBORÓW CZYTELNICZYCH

W Szkolnych Wyborach Książek przeprowadzonych w naszej szkole w dniach 23 – 29 maja wzięło udział 141 uczniów z klas IV – VI. Wymienili oni 91 tytułów ostatnio przeczytanych tekstów.
Listę otwiera „Dynastia Miziołków” Joanny Olech, na którą głosowało 29 uczniów. Kolejnymi chętnie czytanymi książkami są: „Hobbit” (22 głosy), „Czarny Młyn” (18 głosów), „Harry Potter” (16 głosów), „Dziennik cwaniaczka” (15 głosów), „Magiczne drzewo” (15 głosów), „Charlie i fabryka czekolady” (11 głosów), „Ten obcy” (11 głosów), „Pinokio” (10 głosów), Opowieści z Narnii (9 głosów).
Pełny wykaz tytułów wybranych podczas Szkolnych Wyborów Książek dostępny jest w bibliotece szkolnej.

KSIĄŻKOWE TOP 10, CZYLI PODSUMOWANIE WYBORÓW CZYTELNICZYCH

Hania z kl. IV b podzieliła się dziś ze starszymi i młodszymi kolegami swoimi wrażeniami z podróży do Brazylii. Uczniowie zobaczyli najpierw krótką prezentację multimedialną, przybliżającą ten egzotyczny kraj, następnie zobaczyli film, z Hanią w roli głównej, oraz zapoznali się z brazylijskimi wydaniami "Małego Księcia" Antoina de Saint - Exupery'ego. 

Dziękujemy za relację i czekamy na następne!

BRAZYLIJSKIE KLIMATY
czytaj więcej

Dzisiaj uczniowie klas IV – VI wraz z nauczycielami mieli okazję zobaczyć grupę teatralną PRACOWNIA w spektaklu zatytułowanym „Cielęcy żywot”, który na podstawie „Bezgrzesznych lat” Kornela Makuszyńskiego wyreżyserowała p. Nina Wolska – instruktorka z OPP nr 4 „CET” w Zabrzu. Tematem przedstawienia był konflikt dwóch grup rówieśniczych osadzony w indiańskich realiach. Doza humoru wywoływała salwy śmiechu, a przesłanie o pokojowym rozwiązywaniu problemów dały widzom do myślenia.

Spektakl wszystkim bardzo się podobał. Dziękujemy i czekamy na kolejny.

czytaj więcej

Po omówieniu lektury „Czarny Młyn” Marcina Szczygielskiego uczniowie kl. VI c zostali zaproszeni do biblioteki na warsztaty.

Tu dowiedzieli się, czym jest lapbook, czemu służy i jak go wykonać. Rozmawiali także o tym, co warto ująć w interaktywnej książce poświęconej utworowi Marcina Szczygielskiego. W ten sposób ustalono, że w każdym lapbooku powinny się znalezć: informacje o autorze (i ewentualnie jego portret), quiz z lektury, prezentacje bohaterów (dane ogólne, cechy wyglądu, charakteru), mapa Młynów, wózek Meli lub Czarny Młyn (przekład intersemiotyczny) oraz plan wydarzeń.

Uczniowie poznali też wiele możliwości zaprezentowania tych samych treści, np. przedstawienia planu wydarzeń czy bohaterów. Następnie przystąpili do projektowania lapbooków, korzystając z lekcyjnych notatek, z książki i wielu przygotowanych materiałów (szablonów na informacje, kopertek na quiz).

Efekt kreatywnej pracy z powieścią jest imponujący. Popatrzcie!

KREATYWNE WARSZTATY W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
czytaj więcej

Nasi czołowi czytelnicy: Martyna Łempicka z kl. Va i Mateusz Wojtkowiak z kl. IVa zdobyli wyróżnienia w MIEJSKIM KONKURSIE CZYTELNICZO - LITERACKIM „W KRAINIE BAŚNI I LEGEND”.

Oboje wykazali się dobrą znajomością wybranych baśni braci Grimm oraz Charlesa Perraulta, a także umiejętnością redagowania baśni.

Gratulujemy sukcesu!

WYRÓŻNIENIA DLA NASZYCH CZYTELNIKÓW
czytaj więcej

Dziś został podsumowany, zorganizowany z okazji XXIV „Tygodnia Ziemi" w Zabrzu, konkurs poetycki „Jest czadowo?”, mający na celu uwrażliwienie na kwestie związane ze smogiem.
Została w nim doceniona nasza uczennica Marwah Ali z kl. VI c, która - za wiersz „Oskarżenie” – otrzymała I miejsce w kategorii klas IV – VI.
Jest to nie lada sukces, ponieważ na konkurs wpłynęło ponad 150 utworów z całego województwa (od Częstochowy po Cieszyn), a w jury zasiadły osoby związane z kulturą, w tym poeta.
Gratulujemy i życzymy poetyckiej weny!

POETYCKA DUSZA
czytaj więcej
| Strona 1 | Strona 2 | Strona 3 | Strona 4 | Strona 5 |

Opracowanie: szkolnastrona.pl