• Odwiedziło nas: 506164 osób
  • Do końca roku: 97 dni
  • Do wakacji: 270 dni

41-806 Zabrze

ul. Korczoka 98

Tel: 032 271-26-61

Poniedziałek, 2017-09-25

Imieniny:

Aureli, Kamila

Biblioteka

Jesteś tu: » Strona główna » Biblioteka

 

 

 

 

 

 

  • KSIĄŻKOWE TOP 10, CZYLI PODSUMOWANIE WYBORÓW CZYTELNICZYCH

W Szkolnych Wyborach Książek przeprowadzonych w naszej szkole w dniach 23 – 29 maja wzięło udział 141 uczniów z klas IV – VI. Wymienili oni 91 tytułów ostatnio przeczytanych tekstów.
Listę otwiera „Dynastia Miziołków” Joanny Olech, na którą głosowało 29 uczniów. Kolejnymi chętnie czytanymi książkami są: „Hobbit” (22 głosy), „Czarny Młyn” (18 głosów), „Harry Potter” (16 głosów), „Dziennik cwaniaczka” (15 głosów), „Magiczne drzewo” (15 głosów), „Charlie i fabryka czekolady” (11 głosów), „Ten obcy” (11 głosów), „Pinokio” (10 głosów), Opowieści z Narnii (9 głosów).
Pełny wykaz tytułów wybranych podczas Szkolnych Wyborów Książek dostępny jest w bibliotece szkolnej.

KSIĄŻKOWE TOP 10, CZYLI PODSUMOWANIE WYBORÓW CZYTELNICZYCH

Hania z kl. IV b podzieliła się dziś ze starszymi i młodszymi kolegami swoimi wrażeniami z podróży do Brazylii. Uczniowie zobaczyli najpierw krótką prezentację multimedialną, przybliżającą ten egzotyczny kraj, następnie zobaczyli film, z Hanią w roli głównej, oraz zapoznali się z brazylijskimi wydaniami "Małego Księcia" Antoina de Saint - Exupery'ego. 

Dziękujemy za relację i czekamy na następne!

BRAZYLIJSKIE KLIMATY
czytaj więcej

Dzisiaj uczniowie klas IV – VI wraz z nauczycielami mieli okazję zobaczyć grupę teatralną PRACOWNIA w spektaklu zatytułowanym „Cielęcy żywot”, który na podstawie „Bezgrzesznych lat” Kornela Makuszyńskiego wyreżyserowała p. Nina Wolska – instruktorka z OPP nr 4 „CET” w Zabrzu. Tematem przedstawienia był konflikt dwóch grup rówieśniczych osadzony w indiańskich realiach. Doza humoru wywoływała salwy śmiechu, a przesłanie o pokojowym rozwiązywaniu problemów dały widzom do myślenia.

Spektakl wszystkim bardzo się podobał. Dziękujemy i czekamy na kolejny.

czytaj więcej

Po omówieniu lektury „Czarny Młyn” Marcina Szczygielskiego uczniowie kl. VI c zostali zaproszeni do biblioteki na warsztaty.

Tu dowiedzieli się, czym jest lapbook, czemu służy i jak go wykonać. Rozmawiali także o tym, co warto ująć w interaktywnej książce poświęconej utworowi Marcina Szczygielskiego. W ten sposób ustalono, że w każdym lapbooku powinny się znalezć: informacje o autorze (i ewentualnie jego portret), quiz z lektury, prezentacje bohaterów (dane ogólne, cechy wyglądu, charakteru), mapa Młynów, wózek Meli lub Czarny Młyn (przekład intersemiotyczny) oraz plan wydarzeń.

Uczniowie poznali też wiele możliwości zaprezentowania tych samych treści, np. przedstawienia planu wydarzeń czy bohaterów. Następnie przystąpili do projektowania lapbooków, korzystając z lekcyjnych notatek, z książki i wielu przygotowanych materiałów (szablonów na informacje, kopertek na quiz).

Efekt kreatywnej pracy z powieścią jest imponujący. Popatrzcie!

KREATYWNE WARSZTATY W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
czytaj więcej

Nasi czołowi czytelnicy: Martyna Łempicka z kl. Va i Mateusz Wojtkowiak z kl. IVa zdobyli wyróżnienia w MIEJSKIM KONKURSIE CZYTELNICZO - LITERACKIM „W KRAINIE BAŚNI I LEGEND”.

Oboje wykazali się dobrą znajomością wybranych baśni braci Grimm oraz Charlesa Perraulta, a także umiejętnością redagowania baśni.

Gratulujemy sukcesu!

WYRÓŻNIENIA DLA NASZYCH CZYTELNIKÓW
czytaj więcej

Dziś został podsumowany, zorganizowany z okazji XXIV „Tygodnia Ziemi" w Zabrzu, konkurs poetycki „Jest czadowo?”, mający na celu uwrażliwienie na kwestie związane ze smogiem.
Została w nim doceniona nasza uczennica Marwah Ali z kl. VI c, która - za wiersz „Oskarżenie” – otrzymała I miejsce w kategorii klas IV – VI.
Jest to nie lada sukces, ponieważ na konkurs wpłynęło ponad 150 utworów z całego województwa (od Częstochowy po Cieszyn), a w jury zasiadły osoby związane z kulturą, w tym poeta.
Gratulujemy i życzymy poetyckiej weny!

POETYCKA DUSZA
czytaj więcej
  • MATEUSZ WICEMISTRZEM ORTOGAFII

11 kwietnia 2017 r. odbył się drugi etap Miejskiego Konkusu Ortograficznego, do którego dotarł Mateusz Kołaczyński z kl VIc. Po napisaniu kolejnego dyktanda naszpikowanego ortograficznymi trudnościami oraz zapisaniu wybranych wyrazów na czas zdobył zaszczytne II miejsce i został WICEMISTZEM ORTOGRAFII.

MATEUSZ WICEMISTRZEM ORTOGAFII
  • UROKLIWY WODOSPAD

Podsumowaliśmy głosowanie na zdjęcie publiczności pokonkursowej wystawy "Czar wakacji".

Można było wybierać spośród wszystkich fotografii zaopatrzonych w żółtą gwiazdkę, co oznaczało, że są to prace autorstwa uczniów naszej szkoły lub uczniów ZSO nr 14.

W głosowaniu wzięło udział 156 osób, które najwięcej głosów, aż 18, oddały na zdjęcie wodospadu autorstwa Oskara Auguścika z kl. VI a.

Oskar otrzymał nagrodę książkową oraz disagnerski brelok. Upominki zostały też wręczone wszystkim biorącym udział w konkusie, lecz niebędącymi laureatami.

UROKLIWY WODOSPAD

30 marca 2017 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w akcji "PRZYTARGAJ KSIĄŻKI" zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu.
Zadowoleni z wymiany czytelnicy pozyskali wiele interesujących tytułów.

Zadbali nie tylko o książki dla siebie, ale także dla dziadków, rodziców czy rodzeństwa.

 

PRZYTARGALIŚMY KSIĄŻKI
czytaj więcej
  • PRZYTARGAJ KSIĄŻKI

Zapraszamy do udziału w akcji bookcrossingowej "PRZYTARGAJ KSIĄŻKI".

Warunkiem uczestnictwa będzie przyniesienie co najmniej jednej, uszanowanej, wydanej po 2000 roku książki na wymianę.

Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie się do biblioteki.

PRZYTARGAJ KSIĄŻKI

Dziś w bibliotece uczniowie kl. VI c w nietypowy sposób pracowali nad lekturą.

Podzieleni na grupy przygotowali plakat prezentujący zalety i wady pięciu dziecięcych bohaterów powieści Ireny Jurgielewiczowej, Ten obcy.

Każda z grup musiała przygotować ilustrację wybranej sytuacji, w której znalazł się wskazany bohater oraz wymienić charakteryzujące go cechy.

Efekt pracy był imponujący.

PRACA Z LEKTURĄ
czytaj więcej

Dziś bibliotekę odwiedzili niezwykli goście, którzy wprowadzili wiosenną atmosferę.

Czyżby nadszedł czas na porządki?

WIOSENNE AKCENTY W BIBLIOTECE
czytaj więcej
  • W KRAINIE BAŚNI

Zapraszam uczniów kl. IV - VI do wzięcia udziału

w MIEJSKIM KONKURSIE CZYTELNICZO - LITERACKIM

„W KRAINIE BAŚNI I LEGEND”.

W tegorocznej edycji uczestnicy będą musieli wykazać się znajomością wybranych baśni braci Grimm oraz Charlesa Perraulta, a także umiejętnością redagowania baśni.

Zainteresowanych proszę o zgłoszenie się do 12 marca br. u nauczyciela bibliotekarza.

W KRAINIE BAŚNI

W bibliotece można już podziwiać wystawę zdjęć zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu "Czar wakacji".

Wśród nich znajduje się aż 5 docenionych prac naszych uczniów: morskie wybrzeże, łamacz fal, leśna impresja, zwietrzona skała i zapłakana szyba.

Zapraszamy również do głosowania na najładniejsze zdjęcie. Szczegóły w bibliotece.

„CZAR WAKACJI” – WYSTAWA POKONKURSOWA I GŁOSOWANIE...
czytaj więcej


III edycja Akcji „Podaruj książeczkę bibliotece” została zakończona i podsumowana.
Wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele, a także pisarz oraz księgarnia. Po wyselekcjonowaniu podarowanych książek zewidencjonowano je i skomputeryzowano.
Ostatecznie, w wyniku akcji księgozbiór biblioteki wzbogacony został o 122 interesujące pozycje.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wzięli udział w akcji i ofiarowali książkom drugie życie. Wasze nazwiska znalazły się na Honorowej Liście Darczyńców Biblioteki.

PODSUMOWANIE AKCJI
czytaj więcej
  • JASEŁKA 2016

19 grudnia gościliśmy w Zakładzie Opiekuńczo-Leczniczym "Pomocna Dłoń" w Zabrzu. Tam, uczniowie klasy IIb oraz uczniowie należący do chóru szkolnego, wystąpili z przedstawieniem jasełkowym, wprowadzając pensjonariuszy w świąteczny nastrój.  


Więcej zdjęć TUTAJ

JASEŁKA 2016

16 grudnia odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego "Czar wakacji". Zostało w nim docenionych czworo uczniów i jeden nauczyciel naszej szkoły:
Bartosz Włodarczyk z kl. IVa - I miejsce w kategorii pejzaż za zdjęcie morskiego wybrzeża,
Remigiusz Haber z kl. IVc - I miejsce w kategorii postać za zdjęcie łamacza fal,
Szymon Zegarowski z kl. VIa – wyróżnienie w kategorii pejzaż za zdjęcie leśnej impresji,
Emilka Jura z kl. IIIc – wyróżnienie w kategorii detal za zdjęcie zwietrzonej skały.
p. Beata Musiał - I miejsce w kategorii detal za zdjęcie zapłakanej szyby.

 

czytaj więcej

8 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników III Międzyszkolnego Konkursu „Moja zakładka do książki. W świecie Sienkiewicza”, na który wpłynęły aż 104 zakładki.
Po wtajemniczeniu w tematykę tegorocznej edycji konkursu, zapoznaniu z sylwetką twórczą Henryka Sienkiewicza i krótkim podsumowaniu przedsięwzięcia twórcy najpiękniejszych prac otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Spotkanie umilił słodki poczęstunek.

czytaj więcej

29 listopada br. odbyło się spotkanie z Wldemarem Cichoniem autorem bardzo lubianego przez dzieci cyklu książek o niesfornym kocie Cukierku.
Spotkanie zostało podzielone na dwie kategorie wiekowe: dla dzieci z klas I - IV i V-VI, aby stosownie do zainteresowań młodych adresatów, pisarz mógł zaprezentować swoją twórczość.
Młodszym dzieciom opowiedział historię kota Cukierka i scharakteryzował go, udowadniając, że jest to zwierzę o niezwykłych zdolnościach. Odpowiedział także na liczne pytania dzieci i zadedykował im wybrane książki.

SPOTKANIE Z PISARZEM WALDEMAREM CICHONIEM
czytaj więcej

25 listopada obchodziliśmy w bibliotece Światowy Dzień Pluszowego Misia. Zaproszone dzieci najpierw wysłuchały lektury w wykonaniu koleżanki Wiktorii, która przeczytała fragmenty książki naszego rodzimego pisarza Janoscha "Wujek Puszkin - dobry niedźwiedź", opowiadającej o przygodzie Misia i Tygryska poszukujących tytułowego bohatera. Następnie posłuchały pełnej zwrotów akcji disneyowskiej opowieści "Prawdziwi przyjaciele" opartej na motywach "Kubusia Puchatka" A. A. Milne.

Historie tak się spodobały, że młodzi czytelnicy zdecydowali się poznać inne przygody tego szczególnego zwierzęcego bohatera.

DZIŚ NAJWAŻNIEJSZY JEST MIŚ
czytaj więcej

24 listopada odbyła się uroczystość wręczenia nagród połączona z koncertem laureatów. Galę rozpoczął występ wspaniałego aktora, który zaprezentował monodram stanowiący kompilację tekstów przedwojennego konferansjera kabaretowego. Następnie laureaci, począwszy od kategorii najmłodszych, wyrecytowali teksty poetyckie. Po części artystycznej nastąpił czas na przemówienia mecenasów i organizatorow oraz uroczyste wręczenie nagród.

Dziękujemy za wspaniałe przeżycia.

KONCERT LAUREATÓW
czytaj więcej

17 listopada odbyły się przesłuchania do XVIII OGÓLNOPOLSKIEGO TURNIEJU SZTUKI RECYTATORSKIEJ "PROMUJ ŚLĄSK". Wkrótce po wysłuchaniu wystąpień 50 recytatorów w kategorii kl. IV-VI jury przyznało:
II miejsce Jakubowi Jankowskiemu z kl. VI b
oraz wyróżnienie Oliwii Kryus z kl. IVb.

Serdecznie gratulujemy sukcesu!

SUKCESY NASZYCH RECYTATORÓW
czytaj więcej

Uczniowie klas III - VI zostali zaproszeni na "Bajkę o włosie Patryku", wyreżyserowaną przez p. Ninę Wolską - instruktorkę OPP nr 4. Tematyka spektaklu dotykała trudnego problemu, jakim jest śmierć. Została jednak przedstawiona w tak ciekawej formie, że wywoływała często uśmiech na twarzach widzów.
Dziękujemy za refleksyjną historię w wykonaniu młodych aktorów.

czytaj więcej

Alicja Grzelak i Mateusz Wojtkowiak, uczniowie kl. IV a, reprezentowali dziś szkołę w II Regionalnym Konkursie Czytelniczo - Plastycznym "Z kotem mi do twarzy".

Po napisaniu testu sprawdzającego znajomość treści 3. i 4. części przygód kota Cukierka Waldemara Cichonia: „Popraw się Cukierku!” i „Jak się masz, Cukierku?”, uczestnicy przeszli do gmachu bibioteki publicznej. Tam odbyło się spotkanie z autorem cyklu książek o kocim bohaterze, a następnie podsumowanie konkursu i ogłoszenie wyników.
Zarówno Ala, jak i Mateusz zostali laureatami.

Mateusz zdobył I miejsce w części czytelniczej, a w części plastycznej oboje otrzymali wyróżnienia za portrety kota Cukierka.
Gratulujemy sukcesów!

CZYTELNICZO - PLASTYCZNE LAURY W KONKURSIE REGIONALNYM
czytaj więcej

Wielkimi krokami zbliża się termin II Regionalnego Konkursu Czytelniczo - Plastycznego "Z kotem mi do twarzy".

Naszą szkołę będą reprezentowali uczniowie kl. IV a: Alicja Grzelak i Mateusz Wojtkowiak. Już przygotowali portrety kota Cukierka, a przed nimi jeszcze test ze znajomości treści dwóch książek Waldemara Cichonia o niesfornym kocie.

Trzymamy kciuki!

KONKURS CZYTELNICZO - PLASTYCZNY „Z KOTEM MI DO TWARZY”
czytaj więcej
| Strona 1 | Strona 2 | Strona 3 | Strona 4 |

Opracowanie: szkolnastrona.pl