• Odwiedziło nas: 615687 osób
 • Do końca roku: 74 dni
 • Do wakacji: 251 dni

41-806 Zabrze

ul. Korczoka 98

Tel: 032 271-26-61

Czwartek, 2018-10-18

Imieniny:

Hanny, Klementyny

Biblioteka

Jesteś tu: » Strona główna » Biblioteka

 

 

 

 

 

 

Serdecznie zapraszamy uczniów klas I-VIII szkół podstawowych do wzięcia udziału w Wojewódzkim Konkursie Plastycznym „Moja zakładka do książki”, którego tegoroczna edycja została zatytułowana „Wielkie Polki: 1918-2018”.

 

REGULAMIN

WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO „MOJA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI. WIELKIE POLKI: 1918-2018”

 

I Organizator:

Szkoła Podstawowa nr 17 im. Bohaterów Westerplatte w Zabrzu

II Adresaci konkursu:

         Uczniowie klas I-VIII szkoły podstawowej.

III Termin i miejsce składania prac konkursowych: prace można dostarczyć osobiście lub pocztą (liczy się data stempla pocztowego) do 23 listopada (piątek) 2018 r. na adres: Szkoła Podstawowa nr 17 im. Bohaterów Westerplatte, ul. ks. A. Korczoka 98, 41-806 Zabrze; Termin finału: 7 grudnia (piątek) 2018 r.

IV  Cele konkursu:

- popularyzacja wiedzy na temat życia i działalności znanych Polek w latach 1918 - 2018, których aktywność kulturalna, społeczna, naukowa itp. miała wpływ  co najmniej środowisko lokalne,

-  kształtowanie umiejętności kojarzenia wybranej osoby z jej działalnością,

-  pogłębienie świadomości narodowej i kulturowej dzieci i młodzieży,

-  uczczenie Patronów Roku 2018 ustanowionych przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej: Roku Jubileuszu Odzyskania Przez Polskę Niepodległości (100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości), Praw Kobiet (100. rocznicy przyznania Polkom praw wyborczych),

-  kształtowanie zdolności manualnych,

-  propagowanie aktywności i kultury czytelniczej poprzez korzystanie z księgozbioru biblioteki szkolnej, biblioteki publicznej oraz innych źródeł informacji.

IV Regulamin

1. Zadaniem chętnego ucznia będzie zaprojektowanie zakładki do książki, na której pojawią się: portret wybranej Polki jako osoby zasłużonej co najmniej  dla środowiska lokalnego lub elementy nawiązujące do jej działalności

2. Wymagania techniczne pracy plastycznej: praca płaska, najlepiej nie przekraczająca wymiarów 25cm x 8cm, wykonana dowolną techniką, z dowolnych materiałów.

3. Każda praca powinna być zaopatrzona w zgodę na udział w konkursie, klauzulę informacyjną, zgodę na wykorzystanie wizerunku (załącznik nr 1 do Regulaminu)  oraz metryczkę (załącznik nr 2 do Regulaminu.

4. Do etapu finałowego z jednej placówki przechodzi maksymalnie 5 prac, które nie podlegają zwrotowi.

5. Zwycięzcy otrzymają upominki, nagrody książkowe i dyplomy, a pozostali uczestnicy, których prace znajdą się na wystawie, dyplomy.

WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „MOJA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI. WIELKIE POLKI: 1918-2018
czytaj więcej
 • OCZARUJ WAKACYJNYM ZDJĘCIEM

Masz jedyne w swoim rodzaju zdjęcie z wakacji? Pokaż je innym!
Weź udział w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym "Czar wakacji" adresowanym do społeczności szkolnej, uczniów jak i nauczycieli.
Możesz zgłosić do 3 zdjęć w dowolnym formacie, możliwie największym.
Fotografie będą oceniane w trzech kategoriach: postać, pejzaż i detal.
Prace złóż w bibliotece szkolnej do 31 października br.

 • KSIĄŻKA TO PRZYSZŁOŚĆ

Zapraszamy uczniów klas VI - VII do wzięcia udziału w przesłuchaniach do Międzyszkolnego Konkursu Artystycznego Czytania, które odbędą się 17 października (środa) br. w godz. 11.30 - 13.30 w bibliotece szkolnej.
W tej edycji należy zaprezentować fragment (nieprzekraczający strony) współczesnej powieści dla młodzieży polskiego autora. Zainteresowanych prosimy o zgłoszenie chęci udziału u nauczycieli bibliotekarzy.

Dziś w naszej szkole w szczególny sposób obchodzony był Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zainspirowani literaturą uczniowie, a także nauczyciele mieli okazję do przebrania się za przeróżnych bohaterów książek i wierszy. Ponadto młodsi projektowali zakładki do książki, a starsi uczestniczyli w grach i zabawach tematycznych. Rozwiązywali łamigłówki, interaktywne quizy dotyczące znajomości lektur szkolnych czy historii, tworzyli wiersze o książce, projektowali okładki ulubionych książek, wirtualnie spacerowali po średniowiecznym grodzie. Wszyscy bardzo się zaangażowali, zdobywając punkty dla swojej klasy. Najwięcej punktów uzyskały klasy: IVc, Vc, VIb i VIIb.
Wszystkim dziękujemy za dobrą zabawę.

23 IV - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
czytaj więcej

23 kwietnia 2018 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w akcji bookrosingowej "przyTARGAJ książki" zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu. Warunkiem uczestnictwa było przyniesienie uszanowanych książek, wydanych po 2000 roku. To wystarczyło, aby dać przeczytanej książce drugie życie i w zamian pozyskać interesujący tytuł.

PRZYTARGALIŚMY KSIĄŻKI
czytaj więcej

Dziś uczniowie klasy Ic wzięli udział w e-sportowych rozgrywkach. Wraz z wielkanocnymi zwierzakami: barankiem i zajączkiem kopali piłkę do bramki lub rzucali marchewkami do ruchomego celu.
Gry się podobały, więc zapraszamy do następnych.

E-SPORTOWE ROZGRYWKI
czytaj więcej

IV edycja Akcji „Podaruj książeczkę bibliotece” została zakończona i podsumowana.
Wzięli w niej udział uczniowie oraz nauczyciele. Po wyselekcjonowaniu podarowanych książek zewidencjonowano je i skomputeryzowano.
Ostatecznie, w wyniku akcji księgozbiór biblioteki wzbogacony został o 92 interesujące pozycje, w tym kilka kolekcji przekazanych przez Dominikę i Martę Bujak, Mateusza Pawliczka oraz Adama Kowalskiego.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wzięli udział w akcji i ofiarowali książkom drugie życie. Wasze nazwiska znalazły się na Honorowej Liście Darczyńców Biblioteki.

PODSUMOWANIE AKCJI
czytaj więcej
 • WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW

Z przyjemnością zawiadamiamy, że uczniowie biorący udział w Wielkiej Lidze Czytelników:

Milena Celler z kl. IVa
Maja Twardoch z kl. IVa
Mateusz Rogala z kl. IVa
Magda Dybciak z kl. Va
Mateusz Wojtkowiak z kl. Va
Marta Bujak z kl. VIa
Martyna Łempicka z kl. VIa
Jakub Jankowski z kl. VIIb
Joanna Dybciak z kl.VIIc
Mateusz Kołaczyński z kl. VIIc

uzyskawszy z rozwiązanych testów co najmniej 480 punktów, dostali się do etapu kwalifikacyjnego, który odbędzie się 5 marca br. na godz. 5. lekcyjnej (11.25 - 12.10) w bibliotece szkolnej.

WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW
 • PRZED WIELKĄ LIGĄ CZYTELNIKÓW

Przygotoania do tegorocznej edycji Wielkiej Ligi Czytelników wrą. Zainteresowani uczniowie wypożyczają stosy książek oraz rozwiązują wybrane testy. Wszystkim życzymy owocnej pracy i trzymamy kciuki za dotrwaie do testu kwalifikacyjnego.

PRZED WIELKĄ LIGĄ CZYTELNIKÓW
 • WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW
Serdecznie zapraszamy uczniów kl. I - III i IV - VII do wzięcia udziału w Wielkiej Lidze Czytelników promującej modę na czytanie.
Zadaniem uczestników konkursu jest przeczytanie sześciu wybranych książek i napisanie testu do każdej z nich na co najmniej 80 punktów, a następnie przystąpienie do testu kwalifikacyjnego do półfinału. Troje zdobywców największej ilości punktów przejdzie do półfinału powiatowego, a następnie wojewódzkiego.
Zainteresowanych uczniów prosimy o zgłoszenia do 15 stycznia u nauczycieli bibliotekarzy.
WIELKA LIGA CZYTELNIKÓW
 • W TEJ EDYCJI RYSUJEMY MANGĘ PO POLSKU

Serdecznie zapraszamy uczniów klas IV - VII do wzięcia udziału w II WOJEWÓDZKIM KONKURSIE PLASTYCZNYM- MANGAKA’S ART „MANGA PO POLSKU”.

W tym roku oceniane będą prace wykonane w kolorze przedstawiające jedną lub kilka postaci narysowanych w stylistyce mangi w ludowym lub historycznym stroju polskim.

Prace można składać w bibliotece szkolnej do 1 marca 2018 r.

Zainteresowanych uczniów prosimy o wcześniejszy kontakt z nauczycielami bibliotekarzami.

W TEJ EDYCJI RYSUJEMY MANGĘ PO POLSKU

Dzięki przystąpieniu szkoły do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa księgozbiór biblioteki wzbogacił się o 1017 nowych pozycji książkowych. Są wśród nich głównie lektury obowiązkowe i uzupełniające, a także beletrystyka dla dzieci i młodzieży (książki sensacyjne, detektywistyczne, obyczajowe oraz historyczne). 

Serdecznie zapraszamy do preczytania nowości.

NOWOŚCI W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
czytaj więcej

Uczniowie klasy V c, po omówieniu lektury "Tajemniczy ogród", promowali ją metodą booktalking. Okazało się, że każde dziecko zwróciło uwagę na inny aspekt tekstu, różnych bohaterów i różne motywy.

PROMOCJA KSIĄŻKI METODĄ BOOKTALKING
czytaj więcej

Dziś mikołajkową niespodziankę przygotowały w bibliotece cztery uczennice kl. VI b: Marta, Paulina, Emilia i Maja. Najpierw przeczytały młodszym czytelnikom opowieść Waldemara Cichonia o "Spiętym Mikołaju", a następnie zachęciły ich do kolorowania magicznych rysunków. Tym razem, po zeskanowaniu pracy, pojawiał się Mikołaj w pełnej krasie, wystrojona choinka, a także otwierające się prezenty.

MIKOŁAJKI Z QUIVEREM
czytaj więcej

 12 grudnia odbyło się podsumowanie i ogłoszenie wyników 11 edycji

Międzyszkolnego Konkursu Fotograficznego "Czar wakacji". Zostało w nim docenionych czworo uczniów i jeden nauczyciel naszej szkoły:


Mateusz Jura z kl. Ib - wyróżnienie,
Remigiusz Haber z kl. Vc - wyróżnienie,
Szymon Imiołek z kl. VIIb – wyróżnienie,

Martyna Filiczkowska z kl. VIIc – I mimejsce w kategorii detal,
p. Beata Musiał - I miejsce w kategorii pejzaż.


Ponadto za nieprzerwany udział w konkursie zostało nagrodzone rodzeństwo Imiołków, czyli Kacper, Szymon i

Karolina (absolwentka), którzy już szósty raz z rzędu podzielili się swoimi wakacyjnymi zdjęciami.

czytaj więcej

8 grudnia uczniowie klasy VII a wraz z wychowawczynią - jako pierwsi - poszukiwali w bibliotece znaczników z kodami QR, by dowiedzieć się, jakie nowe pozycje książkowe zostały pod nimi ukryte.

Wszyscy bardzo się zaangażowali w grę i dobrze bawili, odkrywając biblioteczne tajemnice.GRA TERENOWA ... W BIBLIOTECE - ROZPOCZĘTA PRZEZ VII A
czytaj więcej

 

7 grudnia odbyło się uroczyste podsumowanie i ogłoszenie wyników IV Międzyszkolnego Konkursu Plastycznego „Moja zakładka do książki. Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch kontynentów”, na który wpłynęło aż 128 zakładek.

Po zaprezentowaniu patrona roku - Tadeusza Kościuszki jako człowieka,który, porzuciwszy drogę artystyczną, poświęcił sięsłużbie ojczyźnie i walce w imię wolności,podsumowano przedsięwzięcie i wręczono twórcomnajpiękniejszych prac pamiątkowe dyplomy i nagrody.
Spotkanie umilił słodki poczęstunek.

 

 

 

MOJA ZAKŁADKA DO KSIĄŻKI - PODSUMOWANA
czytaj więcej
 • GRA TERENOWA ... W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Zapraszamy klasy II - VII wraz z wychowawcami do wzięcia udziału w grze terenowej, dzięki której czytelnicy poznają wybrane nowości książkowe zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa.
Gramy w bibliotece szkolnej od 8 do 21 grudnia na godzinach wychowawczych (ok. 30 minut) po wcześniejszym umówieniu z nauczycielami bibliotekarzami.

GRA TERENOWA ... W BIBLIOTECE SZKOLNEJ

Dziś w bibliotece świętowaliśmy Światowy Dzień Pluszowego Misia. Zaproszone dzieci świetlicowe najpierw zobaczyły ekspozycję książek, których głównym bohaterem jest nasz zwierzęcy solenizant, wysłuchały zabawnego wierszyka Marcina Brykczyńskiego i poznały kilka frazeologizmów związanych z niedźwiedziem, wyjaśnionych przez wspomnianego autora w książce „Z deszczu pod rynnę”.

 


DZIŚ NAJWAŻNIEJSZY JEST MIŚ
czytaj więcej
22 listopada odbyło się uroczyste podsumowanie XIX Ogólnolopolskiego Turnieju Sztuki Recytatorskiej "Promuj Śląsk", w którym Alicja Moric, przygotowana przez p. Grażynę Kowalczyk - Borończyk, zajęła II miejsce w kategorii klas I-III. Gala rozpoczęła się od spotkania autorskiego z panią Martą Matyszczak - śląską pisarką powieści kryminalnych. Następnie laureaci najwyższych miejsc, począwszy od kategorii najmłodszych, wyrecytowali teksty poetyckie. Po części artystycznej nastąpił czas na przemówienia mecenasów i organizatorów oraz uroczyste wręczenie nagród.
Dziękujemy za wspaniałe przeżycia.
KONCERT LAUREATÓW
czytaj więcej
 • SUKCES RECYTATORSKI

Z największą przyjemnością informujemy,

 

że Alicja Moric z kl. III a zajęła II miejsce w kategorii klas I - III

 

w OGÓLNOPOLSKIM XIX TURNIEJU SZTUKI RECYTATORSKIEJ "PROMUJ ŚLĄSK".

Ala zaprezentowała wiersz Wincentego Fabera "Chory wieloryb" i fragment powieści Marty Fox "Paulina w orbicie kotów".


 

Serdecznie gratulujemy sukcesu!


SUKCES RECYTATORSKI

31 października br. w naszej bibliotece powiało grozą...

Odwiedziły nas straaaszne postaci, by odszukać na bibliotecznych półkach książki o równie straaasznych tytułach. Poszukiwania okazały się owocne, więc niecodzienni goście zatopili się w lekturze, min. pełnych napięcia i tajemniczości książek Thomasa Breziny z cyklu "Klub Detektywów".

HALLOWENOWE CZYTANIE
czytaj więcej
 • "NIE JESTEM INNY..."

26 października br. odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Artystycznego Czytania. Tym razem uczestnicy prezentowali fragmenty książek, których bohaterowie zmagają się z niepełnosprawnością, chorobą, odrzuceniem przez rówieśników. Konkurencja była bardzo silna, ponieważ wśród lektorów - poza uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum - znaleźli się także uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej. Zatem tym bardziej gratulujemy Julli Bombie z kl. VIIc wyróżnienia, które otrzymała za przeczytanie fragmentów "Wyspy mojej siostry" K. Ryrych i "Oskara i pani Róży" E.-E. Schmitta.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej „Książka żyje…Naprawdę!”.
Wystawione na głównym korytarzu fotografie są efektem projektu, w który zaangażowani zostali czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu. Utrzymane w klimacie baśniowo - fantastycznym zdjęcia przedstawiają młodego czytelnika, zaczytanego w książce do tego stopnia, że przenosi się on do świata baśni. Warto wspomnieć, że charakteryzacje i kostiumy wykonali uczestnicy projektu.

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA „Książka żyje…Naprawdę!”
czytaj więcej
 • WYNIKI PRZESŁUCHAŃ

Po przesłuchaniu uczniów zgłoszonych do Międzyszkolnego Konkursu Artystycznego Czytania "Nie jestem inny" wyłoniono lektorów, którzy wezmą udział w finałowych zmaganiach, a są to:


Julia Bomba kl. VIIc

Jakub Jankowski kl. VIIb.


Trzymamy kciuki!

WYNIKI PRZESŁUCHAŃ
| Strona 1 | Strona 2 | Strona 3 | Strona 4 | Strona 5 |

Opracowanie: szkolnastrona.pl