• Odwiedziło nas: 522144 osób
 • Do końca roku: 38 dni
 • Do wakacji: 211 dni

41-806 Zabrze

ul. Korczoka 98

Tel: 032 271-26-61

Czwartek, 2017-11-23

Imieniny:

Adeli, Felicyty

Biblioteka

Jesteś tu: » Strona główna » Biblioteka

 

 

 

 

 

 

 • SUKCES RECYTATORSKI

Z największą przyjemnością informujemy,

 

że Alicja Moric z kl. III a zajęła II miejsce w kategorii klas I - III

 

w OGÓLNOPOLSKIM XIX TURNIEJU SZTUKI RECYTATORSKIEJ "PROMUJ ŚLĄSK".

Ala zaprezentowała wiersz Wincentego Fabera "Chory wieloryb" i fragment powieści Marty Fox "Paulina w orbicie kotów".


 

Serdecznie gratulujemy sukcesu!


SUKCES RECYTATORSKI

31 października br. w naszej bibliotece powiało grozą...

Odwiedziły nas straaaszne postaci, by odszukać na bibliotecznych półkach książki o równie straaasznych tytułach. Poszukiwania okazały się owocne, więc niecodzienni goście zatopili się w lekturze, min. pełnych napięcia i tajemniczości książek Thomasa Breziny z cyklu "Klub Detektywów".

HALLOWENOWE CZYTANIE
czytaj więcej
 • "NIE JESTEM INNY..."

26 października br. odbyła się kolejna edycja Międzyszkolnego Konkursu Artystycznego Czytania. Tym razem uczestnicy prezentowali fragmenty książek, których bohaterowie zmagają się z niepełnosprawnością, chorobą, odrzuceniem przez rówieśników. Konkurencja była bardzo silna, ponieważ wśród lektorów - poza uczniami szkoły podstawowej i gimnazjum - znaleźli się także uczniowie szkoły ponadgimnazjalnej. Zatem tym bardziej gratulujemy Julli Bombie z kl. VIIc wyróżnienia, które otrzymała za przeczytanie fragmentów "Wyspy mojej siostry" K. Ryrych i "Oskara i pani Róży" E.-E. Schmitta.

Zapraszamy do obejrzenia wystawy fotograficznej „Książka żyje…Naprawdę!”.
Wystawione na głównym korytarzu fotografie są efektem projektu, w który zaangażowani zostali czytelnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Morągu. Utrzymane w klimacie baśniowo - fantastycznym zdjęcia przedstawiają młodego czytelnika, zaczytanego w książce do tego stopnia, że przenosi się on do świata baśni. Warto wspomnieć, że charakteryzacje i kostiumy wykonali uczestnicy projektu.

WYSTAWA FOTOGRAFICZNA „Książka żyje…Naprawdę!”
czytaj więcej
 • WYNIKI PRZESŁUCHAŃ

Po przesłuchaniu uczniów zgłoszonych do Międzyszkolnego Konkursu Artystycznego Czytania "Nie jestem inny" wyłoniono lektorów, którzy wezmą udział w finałowych zmaganiach, a są to:


Julia Bomba kl. VIIc

Jakub Jankowski kl. VIIb.


Trzymamy kciuki!

WYNIKI PRZESŁUCHAŃ
 • "NIE JESTEM INNY..."

Zapraszamy uczniów klas VI - VII do wzięcia udziału w przesłuchaniach do Międzyszkolnego Konkursu Artystycznego Czytania, które odbędą się 12 października (czwartek) br. w godz. 12.30 - 14.00 w bibliotece szkolnej.
W tej edycji należy zaprezentować fragment książki (nieprzekraczający strony), w której bohaterowie zmagają się z niepełnosprawnością, chorobą, odrzuceniem przez rówieśników.
Zainteresowanych proszę o zgłoszenie chęci udziału u nauczyciela bibliotekarza.

 • „MOJA ZAKŁADKA DO KSĄŻKI. TADEUSZ KOŚCIUSZKO – BOHATER DWÓCH KONTYNENTÓW”

Serdecznie zapraszamy uczniów klas I-VII szkół podstawowych

do wzięcia udziału w IV Międzyszkolnym Konkursie Plastycznym „Moja zakładka do książki”, którego tegoroczna edycja została zatytułowana


„Tadeusz Kościuszko – bohater dwóch kontynentów”.


Zadaniem chętnego ucznia będzie zaprojektowanie zakładki do książki, na której pojawią się elementy nawiązujące do osoby Tadeusza Kościuszki jako bohatera narodowego, który walczył „za wolność naszą i waszą”.


Wymagania techniczne pracy plastycznej: praca płaska, najlepiej nie przekraczająca wymiarów 25cm x 8cm, wykonana dowolną techniką, z dowolnych materiałów.


Zwycięzcy otrzymają upominki, nagrody książkowe i dyplomy, a pozostali uczestnicy, których prace znajdą się na wystawie, dyplomy.


Prace należy złożyć do 1 grudnia br. w bibliotece szkolnej.

 

 „MOJA ZAKŁADKA DO KSĄŻKI. TADEUSZ KOŚCIUSZKO – BOHATER DWÓCH KONTYNENTÓW”

29 września obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Tym razem trzy lektorki z klasy V b: Oliwia i dwie Hanie odwiedziły swoich młodszych kolegów z klas I-III i zaprezentowały im fragmenty trzech książek ze szkolnej biblioteki tj.: "Basia i dentysta", "Tajemnica zielonej skarpetki" oraz "Okropny Maciuś łapie gulgokura". Interpretacje głosowe wybranych fragmentów tak zainteresowały młodych czytelników, że obiecali poznać całość, a także inne książki z prezentowanych serii.

Ponadto każdy, kto odwiedził w tym dniu bibliotekę, czytał fragment oddawanej bądź wypożyczanej książki.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W NASZEJ SZKOLE
czytaj więcej
 • OCZARUJ WAKACYJNYM ZDJĘCIEM!

Masz jedyne w swoim rodzaju zdjęcie z wakacji? Pokaż je innym!
Weź udział w Międzyszkolnym Konkursie Fotograficznym "Czar wakacji" adresowanym do społeczności szkolnej, uczniów jak i nauczycieli.
Możesz zgłosić do 3 zdjęć w dowolnym formacie, możliwie największym.
Fotografie będą oceniane w trzech kategoriach: postać, pejzaż i detal.
Prace złóż w bibliotece szkolnej do 27 października br.

OCZARUJ WAKACYJNYM ZDJĘCIEM!
 • WITAMY W NOWYM ROKU SZKOLNYM

W roku szkolnym 2017/2018

biblioteka będzie czynna:

w poniedziałek 8.00 - 14.00

we wtorek 7.30 - 14.00

w środę 7.30 - 14.00

w czwartek 7.30 - 14.00

w piątek 7.30 - 14.00.

ZAPRASZAMY!

 • KSIĄŻKOWE TOP 10, CZYLI PODSUMOWANIE WYBORÓW CZYTELNICZYCH

W Szkolnych Wyborach Książek przeprowadzonych w naszej szkole w dniach 23 – 29 maja wzięło udział 141 uczniów z klas IV – VI. Wymienili oni 91 tytułów ostatnio przeczytanych tekstów.
Listę otwiera „Dynastia Miziołków” Joanny Olech, na którą głosowało 29 uczniów. Kolejnymi chętnie czytanymi książkami są: „Hobbit” (22 głosy), „Czarny Młyn” (18 głosów), „Harry Potter” (16 głosów), „Dziennik cwaniaczka” (15 głosów), „Magiczne drzewo” (15 głosów), „Charlie i fabryka czekolady” (11 głosów), „Ten obcy” (11 głosów), „Pinokio” (10 głosów), Opowieści z Narnii (9 głosów).
Pełny wykaz tytułów wybranych podczas Szkolnych Wyborów Książek dostępny jest w bibliotece szkolnej.

KSIĄŻKOWE TOP 10, CZYLI PODSUMOWANIE WYBORÓW CZYTELNICZYCH

Hania z kl. IV b podzieliła się dziś ze starszymi i młodszymi kolegami swoimi wrażeniami z podróży do Brazylii. Uczniowie zobaczyli najpierw krótką prezentację multimedialną, przybliżającą ten egzotyczny kraj, następnie zobaczyli film, z Hanią w roli głównej, oraz zapoznali się z brazylijskimi wydaniami "Małego Księcia" Antoina de Saint - Exupery'ego. 

Dziękujemy za relację i czekamy na następne!

BRAZYLIJSKIE KLIMATY
czytaj więcej

Dzisiaj uczniowie klas IV – VI wraz z nauczycielami mieli okazję zobaczyć grupę teatralną PRACOWNIA w spektaklu zatytułowanym „Cielęcy żywot”, który na podstawie „Bezgrzesznych lat” Kornela Makuszyńskiego wyreżyserowała p. Nina Wolska – instruktorka z OPP nr 4 „CET” w Zabrzu. Tematem przedstawienia był konflikt dwóch grup rówieśniczych osadzony w indiańskich realiach. Doza humoru wywoływała salwy śmiechu, a przesłanie o pokojowym rozwiązywaniu problemów dały widzom do myślenia.

Spektakl wszystkim bardzo się podobał. Dziękujemy i czekamy na kolejny.

czytaj więcej

Po omówieniu lektury „Czarny Młyn” Marcina Szczygielskiego uczniowie kl. VI c zostali zaproszeni do biblioteki na warsztaty.

Tu dowiedzieli się, czym jest lapbook, czemu służy i jak go wykonać. Rozmawiali także o tym, co warto ująć w interaktywnej książce poświęconej utworowi Marcina Szczygielskiego. W ten sposób ustalono, że w każdym lapbooku powinny się znalezć: informacje o autorze (i ewentualnie jego portret), quiz z lektury, prezentacje bohaterów (dane ogólne, cechy wyglądu, charakteru), mapa Młynów, wózek Meli lub Czarny Młyn (przekład intersemiotyczny) oraz plan wydarzeń.

Uczniowie poznali też wiele możliwości zaprezentowania tych samych treści, np. przedstawienia planu wydarzeń czy bohaterów. Następnie przystąpili do projektowania lapbooków, korzystając z lekcyjnych notatek, z książki i wielu przygotowanych materiałów (szablonów na informacje, kopertek na quiz).

Efekt kreatywnej pracy z powieścią jest imponujący. Popatrzcie!

KREATYWNE WARSZTATY W SZKOLNEJ BIBLIOTECE
czytaj więcej

Nasi czołowi czytelnicy: Martyna Łempicka z kl. Va i Mateusz Wojtkowiak z kl. IVa zdobyli wyróżnienia w MIEJSKIM KONKURSIE CZYTELNICZO - LITERACKIM „W KRAINIE BAŚNI I LEGEND”.

Oboje wykazali się dobrą znajomością wybranych baśni braci Grimm oraz Charlesa Perraulta, a także umiejętnością redagowania baśni.

Gratulujemy sukcesu!

WYRÓŻNIENIA DLA NASZYCH CZYTELNIKÓW
czytaj więcej

Dziś został podsumowany, zorganizowany z okazji XXIV „Tygodnia Ziemi" w Zabrzu, konkurs poetycki „Jest czadowo?”, mający na celu uwrażliwienie na kwestie związane ze smogiem.
Została w nim doceniona nasza uczennica Marwah Ali z kl. VI c, która - za wiersz „Oskarżenie” – otrzymała I miejsce w kategorii klas IV – VI.
Jest to nie lada sukces, ponieważ na konkurs wpłynęło ponad 150 utworów z całego województwa (od Częstochowy po Cieszyn), a w jury zasiadły osoby związane z kulturą, w tym poeta.
Gratulujemy i życzymy poetyckiej weny!

POETYCKA DUSZA
czytaj więcej
 • MATEUSZ WICEMISTRZEM ORTOGAFII

11 kwietnia 2017 r. odbył się drugi etap Miejskiego Konkusu Ortograficznego, do którego dotarł Mateusz Kołaczyński z kl VIc. Po napisaniu kolejnego dyktanda naszpikowanego ortograficznymi trudnościami oraz zapisaniu wybranych wyrazów na czas zdobył zaszczytne II miejsce i został WICEMISTZEM ORTOGRAFII.

MATEUSZ WICEMISTRZEM ORTOGAFII
 • UROKLIWY WODOSPAD

Podsumowaliśmy głosowanie na zdjęcie publiczności pokonkursowej wystawy "Czar wakacji".

Można było wybierać spośród wszystkich fotografii zaopatrzonych w żółtą gwiazdkę, co oznaczało, że są to prace autorstwa uczniów naszej szkoły lub uczniów ZSO nr 14.

W głosowaniu wzięło udział 156 osób, które najwięcej głosów, aż 18, oddały na zdjęcie wodospadu autorstwa Oskara Auguścika z kl. VI a.

Oskar otrzymał nagrodę książkową oraz disagnerski brelok. Upominki zostały też wręczone wszystkim biorącym udział w konkusie, lecz niebędącymi laureatami.

UROKLIWY WODOSPAD

30 marca 2017 r. grupa uczniów naszej szkoły wzięła udział w akcji "PRZYTARGAJ KSIĄŻKI" zorganizowanej przez Miejską Bibliotekę Publiczną i Ognisko Pracy Pozaszkolnej nr 4 w Zabrzu.
Zadowoleni z wymiany czytelnicy pozyskali wiele interesujących tytułów.

Zadbali nie tylko o książki dla siebie, ale także dla dziadków, rodziców czy rodzeństwa.

 

PRZYTARGALIŚMY KSIĄŻKI
czytaj więcej
 • PRZYTARGAJ KSIĄŻKI

Zapraszamy do udziału w akcji bookcrossingowej "PRZYTARGAJ KSIĄŻKI".

Warunkiem uczestnictwa będzie przyniesienie co najmniej jednej, uszanowanej, wydanej po 2000 roku książki na wymianę.

Osoby zainteresowane prosimy o zgłoszenie się do biblioteki.

PRZYTARGAJ KSIĄŻKI

Dziś w bibliotece uczniowie kl. VI c w nietypowy sposób pracowali nad lekturą.

Podzieleni na grupy przygotowali plakat prezentujący zalety i wady pięciu dziecięcych bohaterów powieści Ireny Jurgielewiczowej, Ten obcy.

Każda z grup musiała przygotować ilustrację wybranej sytuacji, w której znalazł się wskazany bohater oraz wymienić charakteryzujące go cechy.

Efekt pracy był imponujący.

PRACA Z LEKTURĄ
czytaj więcej

Dziś bibliotekę odwiedzili niezwykli goście, którzy wprowadzili wiosenną atmosferę.

Czyżby nadszedł czas na porządki?

WIOSENNE AKCENTY W BIBLIOTECE
czytaj więcej
 • W KRAINIE BAŚNI

Zapraszam uczniów kl. IV - VI do wzięcia udziału

w MIEJSKIM KONKURSIE CZYTELNICZO - LITERACKIM

„W KRAINIE BAŚNI I LEGEND”.

W tegorocznej edycji uczestnicy będą musieli wykazać się znajomością wybranych baśni braci Grimm oraz Charlesa Perraulta, a także umiejętnością redagowania baśni.

Zainteresowanych proszę o zgłoszenie się do 12 marca br. u nauczyciela bibliotekarza.

W KRAINIE BAŚNI

W bibliotece można już podziwiać wystawę zdjęć zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu "Czar wakacji".

Wśród nich znajduje się aż 5 docenionych prac naszych uczniów: morskie wybrzeże, łamacz fal, leśna impresja, zwietrzona skała i zapłakana szyba.

Zapraszamy również do głosowania na najładniejsze zdjęcie. Szczegóły w bibliotece.

„CZAR WAKACJI” – WYSTAWA POKONKURSOWA I GŁOSOWANIE...
czytaj więcej


III edycja Akcji „Podaruj książeczkę bibliotece” została zakończona i podsumowana.
Wzięli w niej udział uczniowie, nauczyciele, a także pisarz oraz księgarnia. Po wyselekcjonowaniu podarowanych książek zewidencjonowano je i skomputeryzowano.
Ostatecznie, w wyniku akcji księgozbiór biblioteki wzbogacony został o 122 interesujące pozycje.
Serdecznie dziękujemy wszystkim darczyńcom, którzy wzięli udział w akcji i ofiarowali książkom drugie życie. Wasze nazwiska znalazły się na Honorowej Liście Darczyńców Biblioteki.

PODSUMOWANIE AKCJI
czytaj więcej
| Strona 1 | Strona 2 | Strona 3 | Strona 4 |

Opracowanie: szkolnastrona.pl